Światowe ceny towarów gwałtownie wzrosły w pierwszym kwartale 2022 roku, ale przyćmił je poważny kryzys geopolityczny po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, po której z kolei kraje zachodnie nałożyły na Rosję masowe sankcje gospodarcze, a zamiast tego na pierwsze strony gazet trafiły obawy o zakłócenia w łańcuchu dostaw towarów.
HotForex – Outlook Q2 2022 – Towary
Złoto: Złoto było najbardziej zmiennym towarem w pierwszym kwartale 2022 roku, przy czym cena XAUUSD gwałtownie wzrosła do nowego rekordowego poziomu od sierpnia 2020 roku na poziomie 2 070 dolarów na początku marca, zanim ponownie spadła i handluje w przedziale 1 900-$1 950 dolarów. Do znacznego wzrostu ceny XAUUSD przyczyniło się kilka czynników poza sytuacją rosyjsko-ukraińską , takich jak wysoki wzrost inflacji w Stanach Zjednoczonych, który również spowodował, że inwestorzy zwrócili się w stronę towarów bezpiecznej przystani jako instrumentu “zabezpieczającego” ich inwestycje.
W 2 kwartale 2022 roku spodziewamy się, że ruch XAUUSD będzie nadal zdominowany przez czynniki związane z wysoką inflacją na świecie. Oczekuje się, że niestabilność geopolityczna spowolni odbudowę łańcucha dostaw po Covidzie, utrzymując tym samym inflację na wysokim poziomie i tworząc wysoki popyt na złoto. Z drugiej strony banki centralne takie jak BoE, ECB i FED pokazały, że są gotowe do działania w walce z wysoką inflacją. BoE podniósł stopy 2 razy, a FED podniósł stopy procentowe w marcu, przy czym rynek oczekuje kolejnej podwyżki o 50 punktów bazowych na kolejnym posiedzeniu politycznym, natomiast oczekuje się, że EBC pójdzie w przyszłości w ślady pozostałych banków centralnych. XAUUSD może znaleźć się pod presją przed kolejnym posiedzeniem FED i EBC w II kwartale, choć historia pokazuje, że XAUUSD dobrze radzi sobie po podwyżkach stóp procentowych banków centralnych.
Oczekuje się, że XAUUSD pozostanie handlowany powyżej poziomu 1900$ w II kwartale 2022 roku. Jeśli popyt będzie nadal rósł, pierwszym celem będzie maksimum z lutego na poziomie 1.974 USD, przy czym głównym celem będzie psychologiczny poziom 2.000 USD, a następnie maksimum z 2022 roku na poziomie 2.070 USD. Jeśli XAUUSD jest przygnębiony po agresywnych działaniach banku centralnego, pierwszą obroną będzie marcowe minimum na poziomie 1889 USD, a następnie tygodniowy poziom wsparcia 50 SMA w okolicach 1827 USD. Lutowe low przy 1.788 USD jest ostatnim wsparciem dla byków, które pozostanie istotne.
Ropa: Światowe ceny ropy wzrosły do poziomów ostatnio widzianych w 2008 roku po inwazji Rosji na Ukrainę, ponieważ obawy o przedłużającą się wojnę zakłócającą łańcuch dostaw ropy spowodowały panikę wśród inwestorów. To spowodowało, że światowe ceny ropy wzrosły o prawie 70% w przypadku UKOIL i USOIL. Ograniczenia eksportu ropy do Rosji przez Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone wyraźnie wpłynęły na dostawy ropy, co spowodowało również, że Stany Zjednoczone uwolniły swoje rezerwy ropy na rynek, aby zrównoważyć wysoki popyt w ramach ożywienia gospodarczego po upadku komunizmu.
UKOIL skoczył w marcu do wysokiego poziomu 133 dolarów za baryłkę, a następnie ponownie spadł i obecnie handluje w okolicach 100 dolarów za baryłkę, podczas gdy USOIL skoczył do 125 dolarów, a następnie spadł z powrotem do około 97 dolarów za baryłkę. Zmienność w handlu ropą pozostaje wysoka z powodu wciąż napiętej sytuacji geopolitycznej i braku pozytywnych sygnałów z rozmów pokojowych Rosja-Ukraina. Pomimo ogłoszenia przez Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone ograniczeń na import rosyjskiej ropy, inne kraje europejskie nadal niechętnie nakładają sankcje ze względu na swoje uzależnienie od ropy importowanej z Rosji. OPEC+ ogłosił również, że w maju zwiększy limit produkcji ropy o 432 tys. baryłek dziennie, aby zbilansować popyt na rynku i spróbować obniżyć ceny ropy. UKOIL spadł po osiągnięciu najwyższego poziomu od 2008 r. na poziomie 133 USD, a obecnie ponownie spada po spokojniejszym okresie, co wskazuje, że rajd byków traci obecnie parę. Oczekuje się, że ceny za II kwartał zawisną na skonsolidowanym poziomie pomiędzy 100$-115$, z presją na wzrost. Jeśli pojawią się pozytywne sygnały w kwestii Rosja-Ukraina, oczekuje się, że cena UKOIL powróci poniżej 100 USD, a poziom konsolidacji pomiędzy 87-$90 USD będzie ważnym poziomem wsparcia.
Podobną sytuację można zaobserwować w przypadku USOIL, gdzie rajdy byków tracą obecnie impet. Agresywne działania rządu USA w zakresie kontroli podaży ropy naftowej na rynku ustabilizowały ceny USOIL poniżej 100 USD, po tym jak wzrosły do 125 USD, ponieważ plany USA dotyczące importu większej ilości ropy naftowej z Kanady przyniosły ulgę inwestorom. Presja cenowa jest nadal wzrostowa, przy czym 100 USD jest ważnym poziomem psychologicznym, po którym następuje ważny poziom pułapu przy 108 USD. W przypadku presji spadkowej, 92 USD jest ważnym wsparciem, a następnie 88 USD, który jest również głównym poziomem wsparcia.
Pallad: Podobnie jak inne główne towary światowe, Pallad również doświadczył skoku cen po wybuchu kryzysu ukraińskiego na początku marca. Pallad skoczył aż do 3.432 USD w następstwie obaw o ograniczenie dostaw w wyniku sankcji gospodarczych na Rosję, ponieważ Rosja jest jednym z największych producentów palladu, który jest szeroko stosowany w przemyśle motoryzacyjnym. Jednak ceny palladu ponownie spadły po tym, jak duża firma wydobywcza Nornickel powiedziała, że dostawy nie zostaną naruszone i zrestrukturyzowała trasy logistyczne dla eksportu palladu. Spowodowało to masową sprzedaż przez inwestorów i spadek Palladu o 35% do poziomu 2.248 USD.
Na II kwartał 2022 r. inwestorzy oczekują, że pozytywne wydarzenia związane z kryzysem na Ukrainie będą nadal spychać Pallad na niższe ceny. Poziom wsparcia jest obecnie widziany na tygodniowej 200 SMA przy 1 909 USD, natomiast presja sprzedażowa powyżej tego poziomu aktywowałaby wsparcie przy 1 536 USD. Aby nastąpiła zwyżka, byki muszą pokonać poziom oporu na tygodniowej 50 SMA przy 2.325 USD, a następnie psychologicznie ważny poziom przy 2.500 USD.
Miedź: Miedź również zanotowała rekordowo wysoką cenę po kryzysie ukraińskim, na poziomie 5,0350 USD, po czym ponownie spadła i handluje płasko w okolicach 4,7080 USD. Oczekuje się, że obecna sytuacja zakłócająca produkcję z Rosji utrzyma ceny miedzi na wysokich poziomach w II kwartale. Ponadto oczekuje się, że wzrost alokacji wojskowych w Europie po zagrożeniu ze strony Rosji utrzyma popyt na miedź na wysokim poziomie. Obawy skierowane są obecnie na możliwość wolniejszego wzrostu gospodarki chińskiej, gdzie oczekuje się spadku popytu w branży budowlanej po problemach dużych firm związanych z branżą nieruchomości w Chinach.
For the 2nd quarter of 2022, Copper prices are expected to remain stable with high demand followed by relatively inelastic and limited supply. Copper prices are expected to remain in a narrow range between $4.5000 to $4.8000 as seen since mid-May 2021. The weekly 50- SMA is the closest support at $4.4300 followed by the important support level at $4.0000.